Çinden Güvenli alışveriş

Çin’den Güvenli Alışveriş Yapmak!

Bugün ki yazımızda sizlere çok merak edilen bir konuda açıklık getireceğim. Konumuz Çin’den güvenli alışveriş. Hepimiz elbet çin’den alışveriş yapmışızdır. Aliexpress, GearBest, Banggood gibi sitelerden ürün almışızdır.

Fakat aldığımız ürünler çok ucuz olabilir. Eğer ilk defa alışveriş yapıyorsanız kesinlikle çok ucuz bir ürün almışsınızdır. “Bunu alayım eğer gelirse daha pahalı şeyler alırım.” demiş olduğunuzu duydum gibi…

Eğer ucuz ürünler aldıysanız ve elinize geldiyse şimdi pahalı ürünleri alma vakti. Peki pahalı ürün ne kadar olabilir ?

Pahalıdan ziyade teknolojik ürün alsam gelir mi ? Bozuk çıkar mı ? Bozuk çıksa ne yaparım ? diye kendi kendinize sormuşsunuzdur. Çin’den alışverişe korkmayın. GearBest, Banggood gibi garanti veren sitelerden alabilirsiniz. Aliexperss’ten de alabilirsiniz elbet ama ben Aliexpress’i önermiyorum.

Benim tercihim her zaman GearBest‘tir. Çünkü GearBest‘in Türkiye pazarına önem verdiğini biliyorum. Ve müşteri memnuniyeti için elinden geleni yapıyorlar. Örneğin bir ürün aldıysanız ve bu üründen vergi talep ettilerse siz bu vergiyi ödüyorsunuz. Vergiyi ödediğinize dair faturayı GearBest’e mail olarak gönderdiğiniz de vergi miktarına göre size geri ödeme yapıyorlar. 100 dolara kadar tamamını 100 dolardan sonrasında da verginin yarısını bize geri ödeme yapıyorlar.

Peki pahalı ürün alınır mı ? “Siz aldınız mı ki bize öneriyorsunuz” demeniz normal. Evet biz Çin’den yaklaşık değeri 10.000 ₺ olan ürünler aldık. Bunlardan biri DJI MAVIC PRO drone diğeri de Xiaomi Mi Notebook Air 13.3″ modeli. Çin’den drone getirtmek yasak ve 30 dolar üstü ürünlerden vergi alınması gerekli. Bu ürünlerin değeri yaklaşık 10.000 ₺ fakat biz bir kuruş vergi ödemedik. Nasıl oldu derseniz ? Fiyat 30 dolardan düşük yazıldı. Fakat bundan önce izlemeniz gereken bazı yollar var. Ürünü satın almadan önce seçmeniz gereken kargo Aramex kargo (Middle East Shipping) olmalıdır. Ve ürünü satın alırken mesaj kutusuna “Lütfen 30 dolardan düşük yazınız” gibi bir mesaj yazmalısınız.

Ben size Çin’den güvenli alışveriş konusunda deneyimlerimi anlatan ve aldığım ürünlerin kutusunu açtığım bir video hazırladım. Videoda tüm detaylardan bahsettim. Videoda tüm detayları bulabileceksiniz. Fakat ürünler ile ilgili çok detay yok.