İkinci El Drone Satın Alma

Bu yazımızda bu hobiye yeni başlayanlara yararlı olması açısından ikinci el drone alırken dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

  • SATIN ALMA

Öncelikle cihazı elden almaya özen gösterin.Elden almanız hem kargo sırasında yaşanacak kötü durumlardan hemde piyasada bolca bulunan dolandırcılardan sizi koruyacaktır.Eğer kargo ile almak zorundaysanız cihazın kendi kutusu ile gönderilmesini ve kutudan çıkan gimbal koruyucusunu takılmasını talep edebilirsiniz.

ikinci el drone

(Grup üyemizin Sürat kargo yüzünden yaşamış olduğu talihsiz durum)

 

 

  • ESTETİK DURUM

ikinci el drone’da yaşanmış herhangi bir kazayı kasa ve gimbal üzerinde bulunan çizik ve darbelerden anlayabilirsiniz,tabi sıfır kasa ve gimbal ile değiştirilmemişse.Kasalardaki küçük çizikler çok önemli olmasada Gimbal üzerinde bulunan çizik,darbe ve yamukluklar size ileriki dönemlerde sıkıntı yaratabilir.

ikinci el drone

 

 

 

  • STRES ÇATLAKLARI

Phantom 3 serilerinde çokça görülen bu durumdaki cihazların kullanımı sakıncalıdır.Ani bir rüzgar veya sert bir harekette cihazın motorları yerinden fırlayarak cihazın düşmesine sebep olabilir.Bu durum kasa değişimi ve çatlak önleyici aparatlar ile giderilebilir.

ikinci el drone

ikinci el drone

Not:Dji Phantom 3  serisi için özel olarak 1,2 ve 3. versiyonları bulunmakta.1 versiyonunda Motor gücü fazla ve kasa dayanıksız olduğu için birçok stres çatlağı sorunu yaşayan kullanıcı oluştu bu sepeble Dji motor gücü daha uyumlu ve kasası daha dayanıklı olan 2. ve 3. versiyonların üretimine başladı. ikinci el drone alırken 2. ve 3. versiyonları tercih etmeniz bu sorunu yaşama olasılığınızı düşürecektir.Cihazlardaki versiyon farkını motorlardan anlayabilirsiniz.2312 modelli motor bulunan cihaz 1. Versiyon 2312A motoru bulunduran cihaz 2. ve 3. versiyondur.

  • PİL DOLUM SAYILARI

Cihaz ne kadar az kullanılmış ise o kadar az yorulmuştur.Bu durum  Djı’ın kendi mobil uygulamısından kontrol edilebilir.Akıllı piller kullandıkça performansını yitirerek size daha az uçuş süresi sunar.30 dolum altında pillere sahip olan cihazlar tercih edilebilir.Akıllı bataryalar ortalama 200 dolumdan sonra neredeyse kullanılamaz hale gelmektedir tabi bu sayı pili nasıl kullandığınızada bağlıdır.Times Charged yazan kısım pilin dolum sayısıdır.Ayrıca pilin kalitesini total capacity yazan yerdeki değer ile orjinal bataryanın kapasitesini karşılaştırarak anlayabilirsiniz.Örneğin Dji Phantom 4 Pro için konuşursak pilin Total Kapasitesi 5780mAh iken menüde yazan Total Capacity değeri düştükçe pilin uçuş süresi azalmaktadır.Bu değere çok takılmanıza gerek yoktur bu durum fark çok yüksek olmadıkça düzgün kullanım ile giderilebilir.

 

  • MENZİL TESTİ

Alacağınız cihaza menzil testi yapmanızı öneririz bazı modellerde menzil hatası bulunuyor.1.5-2.0 km‘yi geçen(Yoğun sinyal karmaşıklığı bulunmayan noktalarda) cihazlar tercih edilebilir.,

 

  • CİHAZ SEÇİMİ

Tercih edilmesi ve tercih edilmemesi gereken modeller bulunuyor.Bunlara örnek olarak;

Tercih Edilmesini Önermediğimiz:

DJİ PHANTOM 3 STANDART;

DJİ PHANTOM 3 4K;

DJİ PHANTOM 3 SE;

Bu 3 cihazı tercih etmeme nedeniniz kronik hastalıkları olan menzil ve görüntü aktarım sorunlarıdır.Çoğunda bulunan bu hata nedeniyle piyasada çok ucuza bulunabilen modeller.

  • HATA TESTİ

Dji’ın kendi aplikasyonlarında bulunan bilgi ekranı ile cihazda olan hataları görüntüleyebilirsiniz.Almak istediğiniz cihazınGimbal Kalibrasyonunu denemeninizi öneririz gimbalında hata bulunan çoğu cihaz bu kalibre işlemini tamamlayamaz.Bu ekranda yer alan hatalara bakarak cihazı sorunsuz alabilirsiniz.

Bu adımlara dikkat ederek ikinci el bir drone satın alabilirsiniz.

Yazımızı yararlı bulduysanız yorum yaparak bizlere destek verebilirsiniz.

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.